Завідувач лабораторії - доктор.с.-г.наук, с.н.с.
Солоха Максим Олександрович
Е-mail: solomax@ukr.net
Тел.: +38(067)953-19-44
Бібліометричні профілі та сторінки: | |||||
Провідні науковці
- Старший наук. співробітник, кандидат с.-г. наук, с.н.с. - Бородіна Ярослава В’ячеславівна
- Провідний наук. співробітник, кандидат с.-г. наук, с.н.с. - Лазебна Марина Євгеніївна
Основні напрями діяльності
- Розвиток методології та удосконалення методів розроблення стандартних зразків складу (агрохімічних показників) ґрунтів; виготовлення одиничних партій стандартних зразків складу (агрохімічних показників) ґрунтів (ускладі Центру державної служби стандартних зразків при ННЦ «ІГА імені О.Н. Соколовського»).
- Виконання вимірювань показників складу проб ґрунтів та проб рослин і води за чинними стандартизованими та тимчасово допущеними до використання методиками лабораторно-аналітичних досліджень із застосуванням сучасних засобів вимірювальної техніки.
- Розроблення нових та удосконалення Існуючих методів виконання вимірювань параметрів властивостей ґрунту.
- Аеромоніторинг за допомогою безпілотних авіаційних комплексів.
- Стандартизаційне (нормативно-методичне) та метрологічне забезпечення досліджень у сферах ґрунтознавства, агрохімії, охорони ґрунтів та сертифікації земель для ведення органічного землеробства.
- Керування діяльністю Технічного комітету стандартизації ТК 142 «Якість ґрунту» щодо:
- розроблення нормативних документів різних рівнів та видів (ДСТУ, ДСТУ ISO, ДСТУ EN, СОУ, ТУ, технічні регламенти, методики вимірювання тощо), включаючи методичну допомогу в їх подальшій атестації/реєстрації/обліку;
- технічний переклад міжнародних і європейських стандартів, ураховуючи термінологічну специфіку в сфері ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів;
- проведення нормоконтролю, метрологічної експертизи, оформлення та редагування нормативних документів різних рівнів (ДСТУ, СОУ, ТУ, ТР, тощо) і науково-дослідної документації (дисертаційні роботи, звіти про науково-дослідну роботу, тощо) у сфері ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів.
- Підтримка діяльності Центру Державної служби стандартних зразків ґрунту щодо:
- розроблення пакету документів для акредитації лабораторії або підтвердження її компетентності в проведені вимірювань у сфері контролю стану навколишнього природного середовища згідно із чинними вимогами;
- розроблення систем керування якістю метрологічних та науково-дослідних робіт;
- створювання стандартних зразків складу (агрохімічних показників) ґрунту, включаючи організаційний та науково-методичний, технічний супровід цих робіт;
- проведення раундів міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань для оцінювання якості виконання аналітичних робіт у сфері контролю стану ґрунтів.
Найвагоміші результати досліджень
- Розроблено державний стандартний зразок складу (агрохімічних показників) чорозему типового важкосуглинкового, призначений для використання у сфері державного метрологічного нагляду і контролю для градуювання вимірювальних систем, атестації методик виконання вимірювань, контролю похибок результатів вимірювань.
- Розроблено галузеві стандартні зразки складу (агрохімічних показників) чорнозему звичайного та дерново-підзолистого ґрунту.
- Розроблено методики готування матеріалу та дослідження стабільності матеріалу стандартних зразків складу (агрохімічних показників) ґрунтів.
- Розроблено ДСТУ 7861:2015 Якість ґрунту. Визначення обмінних кальцію, магнію і калію в ґрунті за Шоленбергером у модифікації ННЦ ІГА імені О.Н. Соколовського.
- Розроблено ДСТУ 7948:2015 Якість ґрунту. Проведення аналізів. Загальні вимоги.
- Розроблено ДСТУ 8347:2015 Якість ґрунту. Визначення рухомої сірки в модифікації ННЦ ІГА імені О.Н. Соколовського.
- Опубліковано брошуру «Точное земледелие – будущее сельского хозяйства», 2015 р.
- Розроблено методичний підхід до обробки цифрових зображень аерофотознімків та спектрального аналізу ортофотопланів з наступною географічною прив’язкою
- 312 нормативних документів у галузі ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів, в т.ч.163 – гармонізовані з міжнародними стандартами.
- Тлумачний словник застандартизованих термінів у галузі ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів.
- Концепція розвитку системи стандартизації у сфері якості та охорони ґрунтів.
- Галузева програма стандартизації у сфері якості та охорони ґрунтів.
- Настанова щодо порядку впровадження нормативно-методичного забезпечення у сфері якості та охорони ґрунтів.
- Науково-методичні рекомендації «Теоретичні підходи до метрологічного та стандартизаційного забезпечення в сфері якості ґрунтів»
- Рекомендації щодо впровадження системи сертифікації земель для органічного землеробства в Україні.
- Рекомендації щодо проведення метрологічного контролю робіт із сертифікації земель в умовах органічного землеробства.
- Інструкція щодо проведення контролю точності результатів вимірювання та аналізування у вимірювальних (аналітичних) лабораторіях в сфері якості та контролю стану ґрунтів
- Настанова щодо оцінювання та контроль точності вимірювань в сфері якості ґрунтів
- Державний стандартний зразок складу (агрохімічних показників) чорнозему типового важкосуглинкового (ДСЗУ 163.5-2015) та галузеві стандартні зразки складу (агрохімічних показників) чорнозему звичайного малогумусного легкоглинистого (ГСЗУ 163.1-2015) і дерново-підзолистого супіщаного ґрунту (ГСЗУ 163.2-2015).