16 серпня 2023 р. в онлайн форматі відбувся вебінар «Вплив воєнних дій на довкілля в Україні та зелене відновлення. Екоцид: шлях до міжнародного визнання» у рамках проєкту «Зелене відновлення України: роль молодих вчених». Захід, ініційований та організований Радою молодих учених при МОН України та Верховною Радою України, спрямовано на обговорення поточної ситуації в частині можливої шкоди та збитків, нанесених довкіллю України внаслідок агресії рф, а також 8-го пункту Формули миру Президента України — негайний захист довкілля та протидія екоциду. Було розглянуто такі ключові питання:
- Вплив воєнних дій на довкілля в Україні та його відновлення до довоєнного стану.
- Формула миру Президента України. Екоцид: національне та міжнародне визнання.
- Зелене відновлення України: роль молодих вчених.
Учасниками були представники Верховної Ради України, профільних Міністерств України, Ради молодих вчених при МОН України, Рад молодих вчених з різних установ освіти і науки.
Ключову доповідь на заході — «Формула миру Президента України. Екоцид: національне та міжнародне визнання» представила народний депутат України, членкиня Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування, голова підкомітету з питань лісових ресурсів, біорізноманіття, природних ландшафтів, об’єктів природно-заповідного фонду та з питань адаптації законодавства України до положень права ЄС, канд. біол. наук Юлія Овчинникова. Від виконавчої влади участь у заході взяв перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, канд. екон. Наук Олександр Краснолуцький, який зазначив, що на цей час загальна сума збитків, завданих українському довкіллю, перевищує 2 трлн грн.
Перша частина заходу була сфокусована на обговоренні ключових аспектів правового врегулювання питання екоциду для притягнення російського агресора до відповідальності.
Друга частина була присвячена ролі молодих учених у зеленому відновленні України. Учасники ділилися своїм досвідом з дослідження впливу бойових дій на природне середовище та вирішення питань післявоєнного відновлення природних ресурсів та біорізноманіття. Тематика доповідей охоплювала багато аспектів, зокрема щодо оцінки збитків, завданих рослинному, тваринному світу та водним ресурсам, шляхів відновлення природних екосистем до природного стану.
Після кожного виступу учасники заходу мали можливість ставити запитання та пропонувати своє бачення ситуації, що склалася. Питання, які стосуються екоциду, як найтяжчого злочину, були задіяні в обговоренні та обміні думками серед доповідачів та експертів у різних галузях.
Від ННЦ «ІҐА імені О. Н. Соколовського» у заході взяли участь доктор економічних наук, старший дослідник, чл.-кор. Академії економічних наук України Анатолій Кучер і канд. біол. наук, Голова Ради молодих учених при ННЦ ІҐА Віталій Лебедь.
Також учасники заходу об’єднались у мовчазному флешмобі, сутність якого полягала у фіксації спільного фото з написом Stop Ecocide in Ukraine на плакатах або електронних пристроях (планшетах, телефонах, ноутбуках) для подальшого розповсюдження, як заклику до дій.
Ознайомитися із ввідеозаписом вебінару можна за посиланням: https://www.facebook.com/youngscientists.ua/videos/642529044521515