ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАСТОСУВАННЯ ОРГАНІЧНИХ ДОБРИВ ТА МІКРОБІОЛОГІЧНИХ ПРЕПАРАТІВ ПІД ОВОЧЕВІ КУЛЬТУРИ В УМОВАХ СПЕЦІАЛЬНИХ СИРОВИННИХ ЗОН ЗАХІДНОГО ПОЛІССЯ УКРАЇНИ

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія.

Дисертаційну роботу присвячено обґрунтуванню доцільності застосування органічного ферментованого добрива та мікробіологічного препарату Азотер в системах удобрення овочевих культур за вирощування у спеціальних сировинних зонах Західного Полісся.

Встановлено покращання агрохімічних та мікробіологічних показників дерново-слабопідзолистого супіщаного та темно-сірого опідзоленого легкосуглинкового ґрунтів під впливом органічного ферментованого добрива та мікробіологічного препарату. Доведено, що їх застосування сприяє підвищенню продуктивності моркви столової та капусти білоголової, і дозволяє отримати продукцію з високими якісними показниками.

Досліджено особливості транслокації важких металів (мікроелементів) у системі ґрунт – рослина та виявлено зниження інтенсивності надходження металів-токсикантів (свинцю, кадмію) за внесення органічного ферментованого добрива та мікробіологічного препарату.

Доведено, що найдоцільнішим як в економічному, так і енергетичному аспектах, є комплексне застосування мікробіологічного препарату та органічного ферментованого добрива, яке забезпечує зниження витрат у технологіях вирощування капусти білоголової та моркви столової, та за ефективністю не поступається внесенню мінеральних і традиційних органічних добрив.

Обґрунтовано екологічну доцільність застосування органічного ферментованого добрива та мікробіологічного препарату за вирощування овочевих культур.

Рік: 

Автор: 

Повх О.В.