27 серпня 2016 року виповнюється 70 років від дня народження Балюка Святослава Антоновича доктора сільськогосподарських наук, професора, академіка Національної академії аграрних наук України, директора Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського».
Наукова діяльність С.А. Балюка присвячена розв’язанню актуальних проблем раціонального використання і охорони ґрунтів, управління їх родючістю, встановленню закономірностей сучасних природних та антропогенних процесів еволюції ґрунтів при зрошенні, агроекологічному моніторингу, розробленню заходів з охорони і підвищення родючості ґрунтів, наукових основ екологічного нормування антропогенних навантажень на ґрунтовий покрив, стандартизації і нормування в галузі ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів.
Балюк Святослав Антонович є провідним ученим у галузі меліоративного ґрунтознавства, агроекології зрошуваних і солонцевих земель, охорони та родючості ґрунтів, стандартизації і метрології. С.А. Балюк є фундатором сучасного еколого-агромеліоративного ґрунтознавства. Ним установлено закономірні зв’язки між властивостями ґрунту, складом та якістю поливних вод та меліоративним станом земель, визначено критерії та встановлено показники оцінки еколого-агромеліоративного стану зрошуваних земель, якості поливних вод і ґрунтів, діагностичні критерії ступеня деградації зрошуваних ґрунтів, розроблено і введено в дію комплекс нормативних документів щодо організації і ведення еколого-меліоративного моніторингу, створено еталонну базу стандартних зразків ґрунту, одержано узагальнену оцінку агроекологічного стану зрошуваних земель України.
Розробки Балюка С.А. покладено в основу наукового обґрунтування Програми інноваційного розвитку меліорації в Україні, зокрема відновлення та розвитку зрошення у південному регіоні України. Результати наукових досліджень С.А. Балюка знайшли широке впровадження у системі Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного агентства водних ресурсів України, Міністерства екології та природних ресурсів України. Розробки і пропозиції Балюка С.А. увійшли до складу низки законодавчих актів, Комплексних програм розвитку меліорації земель і розвитку АПК та ін.
Матеріали досліджень і результати роботи С. А. Балюка неодноразово виносилися на розгляд парламентських слухань у Верховній Раді України, до Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин ним подано проект Закону України «Про збереження ґрунтів та охорону їх родючості», внесено численні пропозиції до проектів нормативно-правових актів щодо удосконалення ґрунтоохоронного законодавства.
Основні результати наукової діяльності С.А. Балюка опубліковано у 643 наукових працях. Він є автором і співавтором 67 книг та 86 брошур і рекомендацій, 17 авторських свідоцтв і винаходів, 124 нормативних документів. За участі Балюка С.А. у 2015 році ФАО видано книгу «Світові ґрунтові ресурси». С.А. Балюк - член Міжнародної комісії з іригації і дренажу, Міжнародного союзу ґрунтознавців, Глобального ґрунтового партнерства (ФАО). Під керівництвом С.А. Балюка щорічно проводяться міжнародні конференції, семінари, з’їзди. Він започаткував свою наукову школу - підготовлено 8 кандидатів і 1 доктор наук.
Балюк С.А. проводить активну науково-громадську діяльність – є Генеральним секретарем Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків, Головою технічного комітету стандартизації - ТК 142 “Ґрунтознавство”, керівником секції Проблем розвитку АПК регіону – Північно-східного наукового центру Національної академії наук України, відповідальним редактором збірників, журналів, заступником академіка-секретаря Відділення землеробства, меліорації та механізації НААН, членом Координаційної ради з питань відновлення роботи та розвитку зрошувальних систем Мінагрополітики України, керівником напряму діяльності Євразійського ґрунтового партнерства (ФАО), координатором зі співробітництва України з Глобальним ґрунтовим партнерством.
С.А. Балюк чимало зробив для підвищення рейтингу ґрунтів у суспільстві, відновлення дії програм з охорони ґрунтів, активізації ґрунтоохоронної діяльності. Нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2006), Знаком пошани Міністерства аграрної політики України (2006); почесними відзнаками НААН, Держводгоспу України, Держспоживстандарту України (2006); почесною відзнакою Харківської обласної ради «Слобожанська слава» (2010); ювілейною медаллю «Двадцять років незалежності України» (2011); Грамотою Верховної Ради України «За заслуги перед Українським народом» (2013), він - лауреат Премії НААН «За видатні досягнення в аграрній науці» (2004).
Вшанування ювіляра відбудеться
30 серпня 2016 року на засіданні вченої ради Національного наукового центру
«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського».
Початок засідання об 11 годині
Привітання і поздоровлення можна направляти за адресою:
61024, Харків - 24, вул. Чайковська, 4.
Національний науковий центр
«Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського».
Тел.: (057) 704-16-69, 704-16-64, 704-16-68
факс: 704-16-69, Е-mail: росhva@meta.ua