АГРОХІМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ОСАДУ СТІЧНИХ ВОД ЗА ВИРОЩУВАННЯ ВЕРБИ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ НА ДЕРНОВО-ПІДЗОЛИСТИХ ҐРУНТАХ ПЕРЕДКАРПАТТЯ

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія.

Робота присвячена дослідженням способів ефективного застосування осаду стічних вод шляхом внесення його як добрива під вербу енергетичну. Досліджено хімічний склад осаду стічних вод і встановлено порівняно високий вміст поживних речовин, що дозволяє використовувати його безпосередньо як органічне добриво та матеріал для виготовлення компостів.

Осад стічних вод відзначається високим умістом макро- і мікроелементів та показником рН в межах оптимальних значень. Його внесення у нормі 40 – 80 т/га та компостів на його основі сприяє покращенню фізико-хімічних і агрохімічних властивостей дерново-підзолистого ґрунту, а також активізації біологічної активності. Водночас високі норми осаду стічних вод посилюють його фітотоксичність.

В умовах Передкарпаття економічно доцільно вирощувати вербу енергетичну за внесення компостів, виготовлених на основі осаду стічних вод та соломи (3 : 1) у нормі 40 – 60 т/га, що забезпечує високий вихід сухої біомаси – на рівні понад 70 т/га, одні з найвищих показників економічної та енергетичної ефективності, найнижчу собівартість отриманої енергії (0,0056–0,0060 грн/МДж) та найвищий (1,9) коефіцієнт енергетичної ефективності.

Рік: 

Автор: 

Грицуляк Г.М.