Агрохімічні та агроекологічні основи систем удобрення сільськогосподарських культур у Західному Лісостепу України

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія.

Дисертаційну роботу присвячено актуальному питанню дослідження залежності агрохімічних, агрофізичних та агроекологічних властивостей ґрунтів від систем удобрення сільськогосподарських культур у Західному Лісостепу України.

Проаналізовані сучасні проблеми ефективного застосування добрив і систем удобрення. Досліджено трансформацію органічних речовин, динаміку чисельності мікроорганізмів, фітосанітарний стан, «здоров’я» та біологічну активність ґрунту, зміну фізико-хімічних, агрохімічних та агрофізичних показників темно-сірого опідзоленого грунту залежно від систем удобрення. Встановлено залежність продуктивності короткоротаційної польової плодозмінної сівозміни та подано її енергетичну, економічну і агрономічну оцінку за мінеральної, органічної та органо-мінеральної систем удобрення, які передбачали внесення N + P2O5 + K2O в кількості 1030 кг/га за ротацію. Виявлено, що для досягнення еколого-стабілізуючого ефекту в агроценозах Західного Лісостепу України доцільно розробляти системи удобрення з широким використанням сидератів і соломи, що дозволяє не лише динамічно підвищувати продуктивність сільськогосподарських культур з кожною ротацією сівозміни, а й отримувати врожай високої якості.

У короткоротаційній польовій плодозмінній сівозміні доцільно застосовувати таку систему удобрення: пшениця озима – N25P60K63, буряк цукровий – 40 т/га гною + 15 т/га сидерату + 5 т/га соломи + N25P25K50, ячмінь з підсівом конюшини та конюшина лучна – пролонгована дія добрив. Така система удобрення забезпечує розширене відтворення родючості, покращення мікробного біорізноманіття, зниження ґрунтовтоми темно-сірих опідзолених ґрунтів і покращення балансу гумусу та макроелементів, сприяє зниженню рухомості важких металів у орному (0 – 20 см) та підорному (20 – 40 см) шарах ґрунту.

У короткоротаційних польових плодозмінних сівозмінах доцільно застосовувати в схемі чергування культур конюшину лучну, яка забезпечує фітомеліоративний ефект, покращення агрофізичних показників грунту, зниження його біотоксичного забруднення. Позитивний вплив на агрохімічні показники та агрофізичний стан ґрунту відзначено за внесення органічних добрив (за насиченості 15 т/га сівозмінної площі).

Рік: 

Автор: 

Лопушняк Василь Іванович