Ефективність мікродобрив за різних рівнів удобрення сільськогосподарських культур на чорноземі опідзоленому Лівобережного Лісостепу

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню ефективності дії мікродобрив “Реаком” на пшениці озимій та кукурудзі на зелену масу на двох агрохімічних фонах, що були створені систематичним внесенням органічних і мінеральних добрив упродовж двадцяти років, і які відрізняються між собою за вмістом гумусу, ступенем кислотності ґрунтового розчину, вмістом рухомих сполук макро- і мікроелементів та ферментативною активністю в орному шарі чорнозему опідзоленого.

Встановлено вплив застосування мікродобрив на пшениці озимій та кукурудзі на зелену масу на фоні повного мінерального добрива на урожайність, якість та мікроелементний склад основної продукції. Позакореневе підживлення пшениці озимої мікродобривом підвищує вміст мікроелементів у соломі, що дозволяє повернути частку елементів до ґрунту шляхом заорювання побічної продукції.

Досліджено вплив оброблення насіння кукурудзи хелатами ванадію, титану, нікелю і літію на показники схожості та розвитку рослин на першому етапі онтогенезу. Встановлено, що концентрації ванадію 0,10-0,20 г/л, нікелю 0,25 г/л і літію 0,15 г/л активують ріст зародку кукурудзи та сприяють формуванню життєздатного насіння, підвищуючи енергію проростання на 9-17 %.

Запропоновано на чорноземі опідзоленому під пшеницю озиму вносити мінеральні добрива в дозі N60P60K60 з дворазовим позакореневим підживленням мікродобривом “Реаком-зерно”. Під кукурудзу на зелену масу рекомендовано вносити мінеральні добрива в дозі N60P30K30 з обробленням насіння мікродобривом “Реаком-кукурудза”.

Рік: 

Автор: 

Кутова Анжела Миколаївна