Ефективність мінеральних добрив при вирощуванні нуту в умовах Південного Степу України

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія.

Дисертацію присвячено визначенню оптимальної дози мінеральних добрив під нут при вирощуванні його в неполивних умовах півдня України. Встановлено, що найефективніше застосовувати розрахункову дозу добрив на запланований рівень урожайності з урахуванням наявності елементів живлення в ґрунті. При низькому вмісті в ньому нітратів, середньому рухомих сполук фосфору та калію, оптимальна доза на рівень урожайності насіння 2,5 т/га склала в середньому за роки досліджень N48P18K20.

Результатами спостережень доведено, що площа листкової поверхні, чиста продуктивність фотосинтезу, фотосинтетичний потенціал і висота рослин нуту в усі періоди росту й розвитку високих значень досягають при застосуванні розрахункової дози мінерального добрива.

На цьому фоні формується максимальна врожайність насіння нуту – в середньому за три роки проведення досліджень вона склала 1,78 т/га, що перевищує варіант без добрив на 75 %, та рівень рентабельності вирощування культури – 123 %, суттєво скорочується потреба в мінеральних добривах за найвищої їх окупності приростом урожайності насіння.

Досліджено вплив добрив на вміст у насінні нуту амінокислот, жиру та сирого протеїну.Розроблено кореляційно-регресійну модель продуктивності нуту залежно від диференціації доз азотних, фосфорних та калійних добрив. Визначено винос урожаєм нуту азоту, фосфору, калію та їх витрати на формування одиниці продукції. Розраховано баланс основних елементів живлення при вирощуванні цієї культури на темно-каштановому ґрунті в умовах півдня України без зрошення.

Рік: 

Автор: 

Томницький Анатолій Валентинович