Круглий стіл молодих учених та спеціалістів «Актуальність ґрунтово-агрохімічних досліджень молодих учених у воєнний та післявоєнний періоди»

 

 

 

Національний науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» та Рада молодих учених Інституту 3 серпня 2022 р. провели Круглий стіл молодих учених та спеціалістів «Актуальність ґрунтово-агрохімічних досліджень молодих учених у воєнний та післявоєнний періоди».

Метою наукового заходу було:

  • актуалізація ґрунтово-агрохімічних досліджень молодих науковців в умовах воєнного стану в країні, зумовленого агресією рф;
  • поглиблення та розширення діапазону знань молодих учених про вплив воєнних дій на ґрунтовий покрив;
  • обговорення питання внеску молодих учених і фахівців у відновлення агропромислового сектору країни у післявоєнний період.

Зі вступним словом та привітанням учасників круглого столу виступив керівник Інституту академік НААН, професор Святослав Балюк. Про нові методичні напрацювання з визначення розміру шкоди, нанесеної ґрунтам війною, розповів молодим науковцям доктор економічних наук Анатолій Кучер.

У конференції взяли участь 35 науковців, аспіранти та фахівці аграрного напряму, представники науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів — ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»; Інститут кліматично орієнтованого сільського господарства НААН; Державний біотехнологічний університет; Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім. Тараса Шевченка; Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН і ПП «Аркас».

На онлайн-засіданні було представлено сучасні дослідження молодих учених, направлені, як на вивчення безпосереднього впливу воєнних дій на ґрунтові ресурси, так і на подолання наслідків війни для агропромислового комплексу та сектору землекористування.

Під час дискусії учасники Круглого столу вказували на необхідність більш широкого застосування дистанційних методів для дослідження стану ґрунтового покриву у зонах, де відбувались активні бойові дії; відмічали потребу у розробці настанов щодо оцінювання пошкодження ґрунтів внаслідок воєнних дій та необхідність його оперативного проведення. Окремо зазначено важливість розробки уніфікованої класифікації видів деградації ґрунтів внаслідок воєнних дій та розробки заходів з рекультивації земель, зокрема з застосуванням біоенергетичних культур. Наголошено на значній ролі молодих науковців у сучасних ґрунтово-агрохімічних дослідженнях та обговорено можливості отримання грантів на розробку агротехнологій від Міністерства цифрової трансформації України та інші дослідницькі питання. Активну участь в обговоренні взяв кандидат біологічних наук Віталій Лебедь — координатор Українського ґрунтового інформаційного центру, зауваживши про необхідність поповнення існуючої бази ґрунтових даних результатами досліджень з вивчення впливу воєнних дій на стан та властивості ґрунтів, що буде основою для моніторингу та відпрацювання управлінських рішень. Кандидат біологічних наук, завідувач лабораторії в Інституті сільського господарства Карпатського регіону Тетяна Партика відзначила, що й території, на яких не проводяться активні бойові дії, постають перед викликами зміни структури посівів, диверсифікації сівозмін, пошуку альтернативних видів добрив задля стабілізації продовольчої безпеки країни.

Активно дискутувалось питання доцільності залучення малопродуктивних земель до сфери агровиробництва з огляду на скорочення посівних площ в Україні, що викликано окупацією територій та проведенням активних бойових дій в деяких регіонах. За результатами зустрічі визначено необхідність проведення семінару молодих учених за участі провідних фахівців Інституту для консолідації зусиль та актуалізації ґрунтово-агрохімічних досліджень у воєнний час.

Програма.