МАНІФЕСТ ҐРУНТОВОЇ МІСІЇ

За інформацією з сайту: https://agriculture.ec.europa.eu/news/eu-mission-soil-launches-its-manifesto-2023-04-18_en

Нещодавно Європейська Комісія та Європейська регіональна дослідницька та інноваційна мережа (ERRIN) провели презентацію маніфесту Mission Soil Manifesto. Захід, присвячений запуску, відбувся в рамках Місії Європейського Союзу «Ґрунтова угода для Європи»» (EU Mission ‘A Soil Deal for Europe’).

1. Ґрунт необхідний для життя людини і природи.

95% нашої їжі надходить із ґрунту. Здорові ґрунти забезпечують нас чистою водою, хорошим повітрям, поглинають вуглець, таким чином пом’якшуючи та збільшуючи здатність адаптуватися до клімату змінювати та підтримувати біорізноманіття. Ґрунти також підтримують наш ландшафт і культурну спадщину і є основою нашої економіки та процвітання. Ми визнаємо, що ґрунт є основою нашого добробуту. З цим Маніфестом ми  створюємо спільноту, яка піклується про ґрунти.

2. Треба охороняти та відновлювати ґрунти. Ґрунти є крихким ресурсом, який потребує дбайливого поводження заради збереження для майбутніх поколінь. Понад 60 % ґрунтів в ЄС вважаються у нездоровому стані  через нестабільні практики менеджменту, забруднення або запечатування. Зміна клімату створює додатковий тиск на ґрунти та прискорює деградацію землі. Йдеться про всі види ґрунтів. Ґрунт не повинен залишатися позаду.

3. Охорона та відновлення ґрунтів мають бути частиною всіх видів людської діяльності, що впливає на землю.

Захист і поліпшення ґрунтів має вирішальне значення для підтримки добробуту та процвітання кожного. Ми всі можемо сприяти зупиненню деградації ґрунту та побудові сталого майбутнього на основі здорових ґрунтів для їжі, людей, природи та клімату. Заохочуються дії на всіх рівнях: глобальному, національному, регіональному та місцевому.

4. Ми підтримуємо місію «Ґрунтова угода для Європи» (EU Soil Mission) і її мету створити 100 живих лабораторій та  ферм-маяків до 2030 року для сприяння захисту та відновленню ґрунтів у Європі. Ми також вітаємо заходи в рамках  Місії, спрямовані на досягнення конкретних цілей: зменшення опустелювання, збереження запасів органічного вуглецю в ґрунті, припинення замуровування ґрунту та збільшення повторного використання міських ґрунтів, зменшення забруднення ґрунту та посилення відновлення ґрунту, запобігання ерозії, покращення структури ґрунту, підвищення біорізноманіття ґрунту, зменшення глобального ґрунтового сліду ЄС та підвищення  грамотності суспільства щодо ґрунтів.

5. Ми зобов’язані та мотивовані робити свій внесок у захист та відновлення здоров’я ґрунту, оскільки це фундаментальний ресурс для місця, де ми живемо, і для нашого добробуту. Ми будемо сприяти підвищенню обізнаності про важливість ґрунту та розширенню спільноти, яка бере активну участь у піклуванні про цей дорогоцінний ресурс.

Навіщо маніфест Mission Soil?

Життя на Землі залежить від здорових ґрунтів. Ґрунт — жива шкіра нашої планети. Здорові ґрунти незамінні для забезпечення продуктами харчування, а також чистою водою, хорошим повітрям, безпечним кліматом і біорізноманіттям ландшафтів. Глобально, ґрунти зберігають близько 80 % вуглецю в наземних екосистемах, що робить їх найбільшими земними резервами вуглецю. Ґрунти крихкі, і вплив наших дій на ґрунти часто не помічається або ігнорується. Щоб забезпечити здорове та зелене майбутнє для нашого нинішнього та майбутніх поколінь, ми повинні захищати та піклуватися про ґрунти.

Недостатньо робиться для захисту ґрунтів від деградації: близько 60 % ґрунтів ЄС зараз вважаються у нездоровому стані [1]. Понад чверть сільськогосподарських ґрунтів Європи еродовані, є замурованими та ущільненими, страждають від засолення/підлуження та надмірного внесення добрив або втрачають вуглець із ґрунту.

Крім того, викликає серйозне занепокоєння забруднення ґрунту в міських і промислових районах. Збільшення в екстремальних погодних умовах подій з повенями та посухами, через зміну клімату, ще більше посилюють деградацію ґрунтів. Тому захист і відновлення здоров'я ґрунту стає ще більш актуальним.  Нам потрібна ваша участь у догляді та відновленні європейських ґрунтів, а також у посиленні захисту ґрунтів на глобальному, національному, регіональному та, що найважливіше, локальному рівні. Цим Маніфестом ми запрошуємо вас висловити свою підтримку Європейській місії «A Soil Deal for Europe» [2] (EU Soil Mission) та її цілям.

Ви станете активною частиною спільноти фахівців із здоров’я ґрунту.

Місія «Ґрунтова угода для Європи»

В рамках Місії «Ґрунтова угода для Європи» ми створюємо спільні зобов’язання та сильну спільноту щодо практик для здоров'я ґрунту. Мета Місії — створити 100 живих лабораторій [3] та ферм-маяків [4], щоб очолити перехід до здорових ґрунтів. Це сприятиме відновленню здоров’я ґрунтів у Європі шляхом поєднання суспільних дій щодо ґрунтів із дослідженнями, моніторингом ґрунтів, зусиллями з комунікації та залучення, а також політикою, заснованою на фактичних даних.

Мета Місії обґрунтовується вісьмома конкретними цілями, а саме: (1) зменшення опустелювання, (2) збереження запасів органічного вуглецю в ґрунті, (3) припинення замуровування ґрунту та збільшення повторного використання міських ґрунтів, (4)

зменшення забруднення ґрунту та посилення відновлення ґрунту, (5) запобігання ерозії, (6) покращення структури ґрунту для збільшувати біорізноманіття ґрунтів, (7) зменшення глобального ґрунтового сліду ЄС і (8) покращення ґрунтової грамотності у суспільстві.

Як частина кількох політичних стратегій ЄС, EU Soil Mission сприяє реалізації амбіцій Зеленої угоди та Цілей сталого розвитку [5]. Місія також визнає важливість міжнародних  ініціатив, які мобілізують дії для покращення здоров’я ґрунту в усьому світі. Це включає Глобальне ґрунтове партнерство ФАО [6], Ініціативу 4p1000 [7] та Коаліцію дій для здоров’я ґрунту [8].

Хто може підписати Маніфест?

Ви можете підписати Маніфест як представник юридичної особи (наприклад, муніципалітету, регіону, приватної або державної компанії чи організації, освітньої чи дослідницької установи, асоціації),  тобто стати їх уповноваженим Підписантом. Ви також можете підписати як окрема особа, щоб стати Другом Місії (Friend of the Mission Soil). Ні ви, ні організація, яку ви представляєте, не матимуть будь-яких юридичних зобов’язань. Однак, підписавши  Ґрунтовий Маніфест або ставши Другом Місії, ви відстоюєте важливість здоров’я ґрунту.

Ви також приєднуєтеся до спільноти, яка піклується про майбутнє європейських і глобальних ґрунтів. Ви берете на себе  символічне зобов’язання вжити заходів і зробити внесок у захист і відновлення здоров’я ґрунту.

Що це для мене?

Підписавши маніфест Mission Soil, ви приєднаєтеся до активної спільноти прихильників ґрунту. Ви отримаєте доступ до знань про здоров’я ґрунту та EU Soil Mission, і ви зможете зустрітися з ними та навчитися від інших. Назва вашої організації або органу влади як підписанта буде загальнодоступною. Це робить підстави, щоб інші могли дізнатися про вашу діяльність і спілкуватися з вами навколо теми захисту ґрунту.

Підписанти (юридичні особи) та Друзі Місії (фізичні особи) будуть легше доступні та зможуть  отримувати та обмінюватися інформацією різними каналами. Це включатиме інформаційний бюлетень Місії для надання інформації про прогрес Місії, проєкти та їх результати, конкурси пропозицій Місії, події, та розробку політики. Щорічна доповідь European Mission Soil Fair стимулюватиме обмін інформацією, обмін знаннями та досвідом серед підписантів, учасників проєктів EU Soil Mission та інших відповідних учасників, а також оцінити прогрес, досягнутий у просуванні до цілей EU Soil Mission.

Ви матиме доступ до найновішої інформації щодо Місії, її прогресу та діяльності!

Підписатися можна на сторінці: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/mission-soil-manifesto

Посилання:

  1. European Soil Observatory Dashboard, https://esdac.jrc.ec.europa.eu/esdacviewer/euso-dashboard/
  2. Mission ‘A Soil Deal for Europe, https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportuniti...
  3. Places for real-life experimentation, see EU Mission factsheet on Living Labs, https://op.europa.eu/en/web/eu-law-and-publications/publication-detail/-...
  4. Exemplary sites where to showcase good practices
  5. Sustainable Development Goals, https://www.un.org/sustainabledevelopment/
  6. Global Soil Partnership, https://www.fao.org/global-soil-partnership/en/
  7. 4p1000 initiative, https://4p1000.org/?lang=en
  8. Coalition of Action 4 Soil Health, https://www.coalitionforsoilhealth.org/

Інформацію про Маніфест  ҐРУНТОВОЇ МІСІЇ   підготував Аркадій ЛЕВІН