Перше засідання Міжнародної мережі з засолених грунтів (International Network on Salt-affected Soils - INSAS), організоване Секретаріатом Глобального ґрунтового партнерства, відбулося в он-лайн форматі 14-15 квітня 2021 р.
Створення Міжнародної мережі з засолених ґрунтів має такі цілі, задекларовані в Концептуальній записці 1-ої зустрічі INSAS (див. http://www.fao.org/global-soil-partnership/resources/events/detail/en/c/... ):
- Сприяти сталому управлінню засоленими ґрунтами;
- Розробити комплексний методичний підхід та показники оцінки, картографування та моніторингу засолених ґрунтів;
- Розробити методичні рекомендації та посібники з передової практики сталого менеджменту засолених ґрунтів;
- Забезпечити платформу для країн із засоленими ґрунтами щодо обговорення спільних питань, які стосуються найбільш дієвих методів захисту від погіршення стану ґрунтів, стійкого управління та рекультивації засолених ґрунтів, а також створити мережу експертів з питань засолених ґрунтів для розвитку подальших наукових досліджень з цього питання та обміну результатами;
- Сприяти співпраці між країнами-членами INSAS щодо сталого використання та управління засоленими ґрунтами, виявлення відповідних науково-практичних знань та дослідницьких прогалин і просуванню регіональних і глобальних спільних програм досліджень і розробок;
- Посилити співпрацю між науковцями, практиками та політиками, спрямовану на стійке управління засоленими ґрунтами;
- Здійснювати функції платформи з розвитку потенціалу, обміну знаннями та технічної співпраці з питань моніторингу та управління засоленими ґрунтами;
- Здійснювати заходи щодо припинення негативних тенденцій поширення засолених ґрунтів з використанням різного спектру інструментів.
Порядок денний міжнародної зустрічі INSAS наведено за посиланням: http://www.fao.org/fileadmin/user_upload/GSP/docs/1st_meeting_Agenda.pdf .
З презентаціями можна ознайомитися: https://drive.google.com/drive/folders/1P3KLA-fz44D1e147gGqBMrbHlSlp7_P9
За результатами зустрічі:
а) погоджено орієнтовний план роботи INSAS (див. доданий файл);
б) ухвалено рішення про формування 4-х Робочих груп мережі:
- SAS&Assessment: Картування, оцінка та моніторинг засолених ґрунтів;
- SAS&SSM: Стале управління засоленими ґрунтами (практика, політика);
- SAS&Crops: Галофітне сільське господарство та солестійкі культури;
- SAS&Water: Комплексне управління ґрунтом та водою в умовах засолення та содифікації, до роботи у яких буде залучено представників організацій – членів INSAS;
в) шляхом онлайн голосування обрано голову INSAS - Prof. Dr. Jorge Batlle-Sales, University of Valencia (Іспанія) та двох його заступників:
- Dr. Meisam Rezaei, Soil and Water Research Institute (Іран);
- Dr. Katarzyna Negacz, Vrije Universiteit Amsterdam (Нідерланди).
До участі у зустрічі попередньо було зареєстровано біля 300 учасників.
Від Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського», який є зареєстрованим членом INSAS, у зустрічі прийняв участь директор Інституту, Координатор співробітництва України з Глобальним ґрунтовим партнерством, академік Святослав Балюк, а також ще чотири співробітника.