9 березня 2023 р. в онлайн форматі на платформі Zoom відбувся черговий, другий вебінар щодо питань законодавства з охорони ґрунтів, організований Німецьким агентством з охорони навколишнього середовища (https://www.bmuv.de/en/ministry/federal-and-laender-authorities/german-e... ) та Глобальним ґрунтовим партнерством (ГҐП) ФАО (https://www.fao.org/global-soil-partnership/en/ ).
Перший вебінар ГҐП/ФАО за напрямом управління ґрунтами відбувся ще у січні 2021 р. та був відзначений запуском платформи SoiLEX — бази даних щодо глобального ґрунтового законодавства (https://www.fao.org/land-water/databases-and-software/soilex/en/ ). Зокрема, на першому вебінарі відзначалося, що управління ґрунтами стосується політики, стратегій і процесів прийняття країнами та місцевими органами влади рішень щодо використання ґрунту. Управління ґрунтами потребує міжнародної та національної співпраці між урядами, місцевими органами влади, промисловістю та громадянами для впровадження узгодженої політики у сфері регулювання сталого використання ґрунтових ресурсів, щоб уникнути деградації ґрунтів та конфлікту між їх користувачами та власниками. Перший вебінар зібрав 824 учасники з понад 160 країн і став важливою віхою у просуванні стратегії управління ґрунтами в усьому світі. Обговорення викликало значний інтерес до імплементації правових інструментів, пов’язаних з охороною та управлінням ґрунтами в різних країнах. Детальний звіт першого вебінару і презентації можна переглянути на сайті ФАО: https://www.fao.org/3/cb3317en/cb3317en.pdf
Темою другого вебінару було «Поліпшення управління ґрунтами: регіональні та національні приклади розвитку ґрунтового законодавства». Порядок денний вебінару та Концептуальну записку з його обгрунтуванням можна переглянути на сайті ФАО: https://www.fao.org/fileadmin/user_upload/GSP/GOVERNANCE/Agenda_2.pdf
Метою цього вебінару був детальний аналіз різних законодавчих стратегій сталого управління ґрунтами. Зокрема, нового китайського законодавства про охорону чорноземних ґрунтів, пропозиції INBS (Міжнародної мережі чорноземних ґрунтів) щодо глобальної угоди про захист чорноземів для глобальної продовольчої безпеки, пропозиції Німецького агентства з навколишнього середовища щодо модельного закону зі сталого менеджменту ґрунтів для Африки та досвід сталого управління ґрунтами та сільським господарством у Мексиці.
На відкритті вебінару до учасників (близько 250 осіб) зі вступним словом звернувся пан Lifeng Li — Директор дівізіону з земельних та водних ресурсів ФАО, а підсумкові висновки на закритті вебінару зробив пан Ronald Vargas — секретар Глобального грунтового партненрства. Модератором вебінару була пані Natalia Rodríguez Eugenio з Секретаріату ГГП. Від ННЦ “ІҐА імені О.Н. Соколовського” у вебінарі взяли участь Аркадій Левін — координатор міжнародного співробітництва Інституту та доктор с.-г., наук, провідний науковий співробітник Людмила Воротинцева.
Секретаріат ГҐП планує, що найближчими днями всі учасники заходу отримають посилання на запис і презентації вебінару. Також буде підготовлено та вільно розповсюджено звіт із підсумками заходу.
Головним висновком дискусії стала думка, що розширення аспектів захисту ґрунтів у національних програмах і розбудова національних потенціалів для законотворчої та правозастосовної діяльності є ключовими факторами забезпечення сталого використання та управління ґрунтами та, зрештою, досягнення Цілей сталого розвитку ООН (ЦСР).
Особливого значення для України, з урахуванням масштабного негативного впливу бойових дій на ґрунтовий покрив, сьогодні набуває питання удосконалення національного ґрунтоохоронного законодавства з використанням міжнародного досвіду.
ННЦ “ІҐА імені О.Н.Соколовського”, як профільний Національний науковий центр з ґрунтознавства та агрохімії та як Координаційний центр співробітництва України з ГҐП, бере активну участь у формуванні необхідного нормативно-правового забезпечення для відновлення порушеного війною унікального ґрунтового покриву України після перемоги. Першочерговим завданням, передбаченим Планом відновлення України, зокрема, є розробка «Державної програми охорони та відновлення ґрунтів» для встановлення порядку інвентаризації земель, що постраждали від воєнних дій, встановлення політики їх консервації, рекультивації, відновлення та введення в сільськогосподарське використання.