Наталія ПРОЗОРОВА, канд. економ. наук, старший науковий співробітник відділу інноваційної економіки, зовнішніх зв'язків та інформатизації наукових досліджень ННЦ «Інститут грунтознавства та агрохімії імені О.Н.Соколовського» отримала стипендію консорціуму MSCA4Ukraine та працюватиме з партнерами, співавторами у 2-річному дослідницькому проєкті LANDMARC, проєкту EU Horizon 2020, на тему: «Підвищення стійкості українського сільського господарства для післявоєнного відновлення ґрунту та пом’якшення викидів вуглецю». Стипендії фінансуються в рамках заходів Marie Skłodowska- Curie ЄС. https://www.tudelft.nl/en/2023/tbm/natalia-prozorova-receives-fellowship...
Консорціум MSCA4Ukraine надав стипендійну підтримку 111 науковцям та 13 докторантам з України, що дозволяє їм продовжувати свої дослідження в країні перебування. Консорціум MSCA4Ukraine запущено у вересні 2022 року як частину відповіді ЄС на вторгнення російської федерації в Україну, MSCA4Ukraine дозволяє переміщеним дослідникам з України продовжувати свою роботу в академічних і неакадемічних організаціях у країнах-членах ЄС та країнах, асоційованих з Horizon Europe, зберігаючи зв’язки з науково-інноваційними спільнотами в Україні.
Війна в Україні посилила руйнування ґрунту, зробила землю непридатною для сільського господарства та вплинула на продовольчу безпеку світу. Таким чином, пошук ефективної післявоєнної стратегії для відновлення та накопичення вуглецю в сільськогосподарських ґрунтах є важливим. Україна має унікальні ресурси та можливості для підтримки продовольчої безпеки та скорочення викидів вуглецю. Враховуючи цей контекст, дослідницьким запитанням є таке: «Як інтеграція наукових інструментів і нових ділових практик може сприяти просуванню стратегії впровадження політики для досягнення цілей продовольчої безпеки та пом’якшення клімату?»
Марія Габріель, єврокомісар з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді, зазначила: «Ініціатива MSCA4Ukraine є ще одним доказом нашої солідарності з українським народом. Ми пишаємося тим, що 124 науковці зможуть продовжувати свою дослідницьку роботу та отримають доступ до навчання, навичок і можливостей кар’єрного розвитку. Ми сподіваємося, що вони зможуть зробити внесок у відбудову своєї рідної країни після закінчення війни».
Проєкт LANDMARC (Пом’якшення наслідків на основі землекористування для стійких кліматичних шляхів) — це проєкт, що фінансується ЄС і який посилить розуміння реалістичності наземних рішень щодо негативних викидів у сільському господарстві, лісовому господарстві та інших секторах землекористування. LANDMARC — це консорціум із 19 партнерів, що базуються в Європі, Азії та Америці. Проєкт координується Делфтським технологічним університетом і JIN Climate and Sustainability у Нідерландах.
Організації, науковці яких беруть участь у проєкті: Bioclear Earth (Нідерланди); Ambienta (Іспанія) and Agroinsider (Португалія); ETH Zurich (Швейцарія); University of Kassel (Німеччина); ALCES (Канада) ACLESflow modelling; The National Scientific Center “Institute of Soils Science and Agrochemistry Research, named after O.Sokolovsky” (ISSAR) (Kharkiv, Ukraine).