Запрошуємо взяти участь у формуванні тематики фундаментальних та прикладних НДР (завдань 2-го рівня) на 2016-2020 рр. за перспективним напрямом НААН «Збереження та відтворення родючості грунтів, їх продуктивних та екологічних функцій»

Наукова платформа НААН «Грунтові ресурси » на 2016-2020 рр.

Головна наукова установа - «Національний науковий центр «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»
Керівник – академік НААН, д.с.-г.н., проф., директор Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Балюк Святослав Антонович

Мета і наукові напрями:
Мета
- наукове забезпечення раціонального використання і збереження ґрунтових ресурсів України шляхом об’єктивізації інформації про якісний стан ґрунтів як пріоритетного компоненту довкілля на основі сучасних методів її отримання, удосконалення правил і нормативів екологобезпечного та економічно вигідного землекористування для запобігання погіршенню родючості ґрунту та деградації його біосферних функцій, прийняття своєчасних необхідних управлінських рішень.

Наукові напрями:
 Фундаментальні дослідження

• Розроблення моделей збалансованого використання, відтворення і сталого управління ґрунтовими ресурсами України для забезпечення гармонійного співвідношення між антропогенним навантаженням і природним потенціалом ґрунтів.

• Дослідження біопротекторних функцій грунтового покриву в аспектах секвестрації вуглецю, депонування і транзиту полютантів, стабільного відтворення якості сільськогосподарської продукції, регуляції гідрологічного режиму ландшафтів.

• Розроблення наукових засад діагностування і параметризації грунтово-екологічних зв’язків як основи удосконалення районування, поглиблення спеціалізації аграрного сектору економіки, наукового супроводу прийняття управлінських рішень для забезпечення продовольчої безпеки держави та експортних можливостей.

• Вивчення сучасної динаміки родючості грунтів з метою обґрунтування новітніх ефективних і грунтозбережувальних заходів з обробітку, удобрення, меліорації, захисту грунтів від ерозії, переущільнення, інших видів деградації.

• Розроблення наукових засад великомасштабного дослідження ґрунтів як базового заходу їх охорони, моніторингу та раціонального використання.

• Розроблення нових методів управління кругообігом макро-, мезо- і мікроелементів у агроекосистемах, забезпечення їх оптимального співвідношення в процесі мінерального живлення рослин та адаптації до змін погодно-кліматичних умов і особливо можливої нестачі доступної вологи.

• Еволюція і прогнозування розвитку грунтів за різних сценаріїв господарчої діяльності, математичне, імітаційне і педотрансферне моделювання, термодинаміка процесів обміну в системі «атмосфера-грунт».

Прикладні дослідження

• Створення інноваційних технологій та методів отримання, оновлення, упорядкування та опрацювання кадастрової, картографічної та аналітичної інформації про ґрунти з метою оцінювання їхньої якості та агроінвестиційної привабливості.

• Розроблення сучасних систем діагностики, класифікації та картографування грунтів як основи підвищення інформативності грунтових даних у продуктивному та екологічному аспектах.

• Розроблення сучасних адаптивно-ландшафтних агротехнологій застосування комплексу меліоративних заходів – протидеградаційних, водорегуляторних, радіопротекторних, тощо.

• Науково-методичне забезпечення техніко-технологічної модернізації агрохімічного супроводу землеробства та розвитку агрохімічного сервісу в Україні, підвищення коефіцієнта корисної дії добрив.

Кваліфікаційні вимоги до керівників проектів науково-дослідних робіт

Керівник повинен мати науковий ступінь доктора чи кандидата сільськогосподарських, біологічних або економічних наук, учене звання професора, доцента чи старшого наукового співробітника, не менше 5 статей за тематикою проектів у фахових виданнях, у тому числі статті у закордонних виданнях, успішно завершені наукові розробки, що мають відповідний захист авторських прав.

Кваліфікаційні вимоги до учасників проектів науково-дослідних робіт

Виконавцями наукової платформи повинні бути наукові співробітники, аспіранти, фахівці та лаборанти, що мають досвід роботи у сфері ґрунтознавства, агрохімії та охорони ґрунтів не менше 1 року та брали участь в успішно завершених наукових розробках.

Більш детальна інформація