Засолення ґрунтів - глобальна загроза сталому розвитку людства

Сьогодні засолення ґрунту визнано однією з головних глобальних ґрунтових загроз, що перешкоджають досягненню Цілей сталого розвитку, проголошених ООН. Пов'язуючи воду і поживні речовини, підвищуючи осмотичний потенціал ґрунту, солі пригнічують ріст рослин і обмежують урожайність сільськогосподарських культур. За даними Інституту водних ресурсів, довкілля та охорони здоров’я ООН при загальній площі уражених територій близько 1 млрд га світ щодня втрачає до 2000 гектарів сільськогосподарських земель через пошкодження ґрунтів від засолення.

Усвідомлюючи цю неприйнятну ситуацію, Глобальне ґрунтове партнерство (ГҐП), створене ФАО в грудні 2012 р., ініціювало ряд дій щодо оцінки та запобігання цій загрозі для ґрунтів світу:

У створенні GSSmap активно беруть участь українські ґрунтознавці. Внеском України в GSSmap повинна стати мережева Національна карта засоленості ґрунтів України, яка розробляється за підтримки Глобального ґрунтового партнерства у співпраці з експертами ГҐП і Українського ґрунтового партнерства (УҐП).

Два представника ННЦ “Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського” і два представника інших організацій-членів УҐП - пройшли навчання на спеціальному міжнародному тренінгу-семінарі з розробки цифрових карт засолення ґрунтів у рамках створення GSSmap.

В даний час фахівцями ННЦ „Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського” готується до випуску перша редакція мережевої Національної карти засоленості ґрунтів України з коміркою не більш 1х1 км, на якій для шарів ґрунту 0-30 і 30-100 см, представлено таку інформацію:

  • електропровідність ґрунту;
  • загальна сума водорозчинних солей;
  • pH ґрунту;
  • вміст обмінного натрію;
  • загальне засолення ґрунту.

Розробка карти ведеться згідно з Настановами ФАО, призначеними для підтримки країн у підготовці даних для оновлення і картографування національної інформації про уражені солями ґрунти (FAO 2020. Mapping of salt-affected soils: Technical specifications and country guidelines). 

З огляду на стислі терміни роботи перша редакція карти засолених ґрунтів України розробляється на базі ґрунтової інформації, накопиченої в наукових підрозділах ННЦ “Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського”, зокрема, в Лабораторії родючості зрошуваних і солонцевих ґрунтів та у Відділі ґрунтових ресурсів. На наступних етапах, для підготовки другої - оновленої версії карти запрошуємо до співпраці всі зацікавлені організації України, які володіють просторовою інформацією про властивості засолених ґрунтів країни та згодні зробити внесок у поповнення баз даних Українського ґрунтового інформаційного центру, який діє при ННЦ “Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського”.

Контактні особи:

Захарова Марина Анатоліївна - завідувач Лабораторії родючості зрошуваних і солонцевих ґрунтів

Моб. тел.:+38067 57 59 125, E-mail: oroshenie@ukr.net;

Соловей Вадим Борисович - завідувач Відділу ґрунтових ресурсів

Моб. тел.:+38066 780 84 34, E-mail: GruntPokrov@ukr.net