ОЦІНКА ПРОТИДЕФЛЯЦІЙНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ СИСТЕМ ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ ТА NO-TILL НА ЧОРНОЗЕМІ ПІВДЕННОМУ ЛІВОБЕРЕЖНОГО СТЕПУ УКРАЇНИ

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.03 – агроґрунтознавство і агрофізика.

У дисертаційній роботі оцінено протидефляційну ефективність систем обробітку ґрунту та no-till на чорноземі південному Лівобережного Степу України. Проведено дослідження грудкуватості, площі проективного покриття, вертикально розташованих рослинних решток, шорсткості поверхні восени і навесні та її трансформації за цей період залежно від систем обробітку ґрунту та no-till.

Кількісно оцінено протидефляційну ефективність поверхні за різних систем обробітку ґрунту та no-till чорнозему південного в найбільш дефляційно небезпечний весняний період за допомогою математичних моделей та польових спостережень.

Отримані дані втрат ґрунту в результаті дефляційних процесів із досліджуваних поверхонь агробіоценозу дають змогу встановити беззаперечно високу ґрунтозахисну ефективність системи no-till.

Встановлено вплив основних фізичних та водно-фізичних параметрів ґрунту на рівень врожайності сільськогосподарських культур, що вирощувалися в сівозміні.

Оцінено енергетичну та еколого-енергетичну ефективність систем обробітку ґрунту та no-till із урахуванням змін енергетичного потенціалу ґрунту під впливом дефляції. Встановлено, що ці два показники зі зменшенням інтенсивності обробітку ґрунту знижуються. Технологія no-till порівняно з традиційною та мінімальною системами обробітку має найменші показники екологічної ефективності.

Рік: 

Автор: 

Волошенюк А.В.