Оптимізація азотного живлення інтенсивних насаджень груші на вегетативних підщепах в зрошуваних умовах півдня України

Агрохімія – 06.01.04

Дисертаційну роботу присвячено вивченню питань оптимізації азотного живлення молодих інтенсивних насаджень груші на чорноземі південному при зрошенні з метою підвищення їх урожайності, поліпшення якості плодів і зниження нітратного навантаження в агроценозі за рахунок покращення азотного режиму грунту шляхом застосування раціональних доз, строків і способів внесення азотних добрив.

Показана визначальна роль системи азотного удобрення, гідротермічного режиму грунту та навантаження дерев урожаєм у регуляції інтенсивності та спрямованості азотмінералізацйних процесів у грунті. Запропоновано використовувати вміст нітратної форми азоту як показник, що характеризує азотний режим чорнозему південного важкосуглинкового за парового його угримання, та з метою діагностики потреб дерев груші в азоті. Показано зв'язок рівня азотного живлення з фотосинтетичною діяльністю рослин, формуванням головних якісних показників плода та величиною відчуження азоту з обрізаною деревиною та плодами.

Установлено, що роздрібне внесення невисоких доз азоту (NЗО – N45), у тому числі шляхом фертигації; у періоди найбільшої потреби плодових культур у даному елементі забезпечує оптимальне співвідношення між ростовими процесами та врожайністю, поліпшення якості плодів, що разом з меншою інтенсивністю мінералізації його грунтових запасів і зниження витратного навантаження може слугувати одним із механізмів збереження стійкості садового агроценозу.

Рік: 

Автор: 

Малюк Тетяна Валеріївна