Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія.
У дисертаційній роботі викладено результати досліджень з вивчення впливу різних норм, строків і способів внесення азотних добрив, показано динаміку засвоєння основних елементів живлення та винос їх з ґрунту, основні показники росту і розвитку рослин, формування врожайності та якості зерна пшениці спельти на чорноземі опідзоленому Правобережного Лісостепу України.
На формування 1 т зерна і відповідної кількості соломи пшениця спельта засвоює 31,0 – 47,5 кг N, 9,7 – 10,5 кг P2O5 та 14,1 – 15,1 кг K2O залежно від рівня удобрення. За рахунок залишення на полі значної маси соломи можна покращити баланс азоту на 40 кг/га, P2O5 – на 44 кг/га, K2O – на 50 кг/га.
Для проведення діагностики азотного живлення пшениці спельти сорту Зоря України N-тестером і хімічним методом розроблена шкала рівнів-параметрів її забезпеченості азотом в умовах Правобережного Лісостепу України за показаннями портативного приладу N-тестер і вмістом у рослинах азоту.
Установлено, що для отримання високих і стабільних урожаїв та показників якості пшениці спельти в умовах Правобережного Лісостепу України на чорноземі опідзоленому азотні добрива необхідно вносити напровесні та у фазу кущіння в дозі по 60 кг/га д. р. на фоні P60K60, внесених під передпосівну культивацію, а також проводити позакореневе підживлення 20%-м розчином карбаміду у фазу молочної стиглості зерна.
Рік: