Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.04 – агрохімія.
В дисертації наведено результати щодо дослідження впливу різних видів і доз внесення мінеральних добрив, вапнувального матеріалу та їх поєднання з інокуляцією на врожайність та якість зерна нуту в умовах Правобережного Лісостепу.
Дослідженнями встановлено закономірності впливу різних комбінацій удобрення на поживний режим ґрунту. Так, при внесенні азотних добрив важливо враховувати запаси мінеральних сполук азоту в ґрунті в різні фази вегетації рослин нуту. Також було встановлено, що за інтенсивного розвитку рослин дещо знижується вміст рухомих сполук фосфору в ґрунті. Покращення умов живлення за рахунок внесення азотних добрив у дозах 30–90 кг/га д. р. сприяло інтенсивнішому використанню рухомих сполук калію, а тому його вміст рухомих сполук у ґрунті зменшувався. Уточнено для умов регіону і рівня родючості чорнозему опідзоленого рівні забезпеченості нуту основними елементами живлення і їх витрати на формування одиниці його врожаю.
В результаті проведених досліджень виявлено позитивний вплив досліджуваних чинників на процес формування і величину асиміляційної поверхні рослин нуту. Застосування Ризобофіту в поєднанні з внесенням різних доз мінеральних добрив дозволяє оптимізувати процес фотосинтезу.
За роки проведення досліджень найвищу врожайність нуту одержано у варіантах з вапнуванням ґрунту при поєднанні із стартовими дозами азотних добрив, внесених під передпосівну культивацію на фосфорно-калійному фоні, із проведенням передпосівної інокуляції.
Досліджено, що для отримання високих і стабільних урожаїв зерна нуту на чорноземі опідзоленому Правобережного Лісостепу України з низьким вмістом азоту лужногідролізованих сполук і підвищеним вмістом рухомих сполук фосфору і калію, система його удобрення повинна враховувати застосування фосфорних і калійних добрив відповідно в дозі по 60 кг/га д. р. під основний обробіток ґрунту, а азотних – під передпосівну культивацію. Насіння перед сівбою обробляти суспензією молібдату амонію та Ризобофіту. Для збільшення вмісту білка в зерні проводити позакореневе підживлення 20%-м розчином карбаміду в дозі 30 кг/га д. р. у фазу утворення бобів.
Рік: