ПРОСТОРОВИЙ РОЗПОДІЛ МІКРОЕЛЕМЕНТІВ ТА ГЛИНИСТИХ МІНЕРАЛІВ У СХИЛОВИХ ҐРУНТАХ ОПІДЗОЛЕНОГО РЯДУ ЛІВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.18 – ґрунтознавство.

У дисертаційній роботі виявлено та теоретично узагальнено закономірності формування просторової неоднорідності мікроелементного та мінералогічного складу схилових ґрунтів опідзоленого ряду Лівобережного Лісостепу України. На основі катенарної концепції, яка дозволяє поєднати поняття «ґрунт-профіль» та «ґрунт-покрив», проведено порівняльний аналіз мікроелементного і мінералогічного складу схилових ґрунтів різних частин транселювіального геохімічного ландшафту. Досліджено вплив крутизни та форми схилу та рослинності схилових земель на просторовий розподіл глинистих мінералів і мікроелементів. Ґрунти опідзоленого ряду, які сформовані на схилах теплих експозицій, мають значну латеральну та радіальну диференціацію як мікроелементного, так і мінералогічного складу.

Виявлено генетично обумовлену диференціацію мінералогічного та мікроелементного складу опідзолених ґрунтів на схилах, пов’язану з гідротермічними умовами їх формування. Встановлено специфічні особливості латерального та радіального розподілу глинистих мінералів та мікроелементів в опідзолених ґрунтах плакорів, а також на пологих і крутих схилах. Встановлено, що у схилових опідзолених ґрунтах різного ступеню ксероморфності, мінералогічний склад відображає напруженість процесів опідзолювання в залежності від дії біологічного фактора в умовах різної вологозабезпеченості. Доведено значимість тонкодисперсної частини ґрунту для діагностики схилового ґрунтоутворення та виявлення особливостей мікроелементного живлення рослин на схилових елементах ландшафту.

Рік: 

Автор: 

Тертишна А.В.