30 червня 2022 року відбулася віртуальна позачергова сесія Десятої Пленарної асамблеї Глобального ґрунтового партнерства (10 ПА ГГП), присвячена обговоренню лише одного питання — оцінки наслідків можливої інституціоналізації Глобального ґрунтового партнерства (ГҐП) у складі Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
У позачерговій сесії 10 ПА ГГП було зафіксовано до 175 учасників, серед яких переважали представники партнерів ГҐП, Секретаріату ГҐП, офіційні представники країн та ЄК у ФАО (члени ФАО) та представники керівництва ФАО. Від України у віртуальній позачерговій сесії 10 ПА ГҐП взяли участь Координатор співробітництва України з ГҐП, керівник Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Святослав БАЛЮК та заступник Координатора співробітництва України з ГҐП, координатор міжнародної діяльності Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» Аркадій ЛЕВІН.
Модератором заходу був відомий європейський експерт з ґрунтів, представник Європейського Союзу в ФАО, голова Міжнародної мережі ґрунтово-інформаційних установ ГҐП Лука МОНТАНАРЕЛЛА.
За результатами близько тригодинного обговорення одностайної підтримки головного варіанту остаточної інституціоналізації ГҐП зі збереженням ГҐП з усіма його компонентами та додатковим створенням спеціалізованого «ґрунтового» підкомітету COAG (Комітет ФАО з питань сільського господарства) досягнуто не було.
За даних умов представники України підтримали пропозиції Секретаріату ГҐП щодо подальшої конкретизації пропонованого варіанту інституціоналізації ГҐП з його остаточним обговоренням на 11 Пленарній асамблеє ГҐП. Детальний аналіз повинен включати такі питання:
• фінансові наслідки збереження ГҐП та створення підкомітету COAG з питань ґрунтів;
• шляхи уникнення конкуренції за ресурси між ГҐП та Підкомітетом;
• склад і процедура призначення членів підкомітету з питань ґрунтів;
• розподіл ролей і робочих планів ГҐП і Підкомітету з ґрунтів, у яких слід уникати перекриття;
• роль координаційних центрів ГҐП, урядових партнерів та Пленарної асамблеї; • механізми координації між ГҐП та Підкомітетом з ґрунтів;
• процес прийняття узгоджених рішень між ГҐП та Підкомітетом COAG із ґрунтів;
• вплив пропонованої інституціоналізації ГҐП на недержавні зацікавлені сторони, включаючи фермерів.
Пояснювальна записка Секретаріату ГҐП українською мовою з ретельним аналізом даного питання.
Звіт про позачергову сесію 10 Пленарної асамблеї Глобального ґрунтового партнерства можна переглянути на сайті ФАО за посиланням: https://www.fao.org/3/cc0787en/cc0787en.pdf