Система охорони від водної ерозії ґрунтів схилових територій степових агроландшафтів (науково-методичний посібник)

У посібнику висвітлюються проблеми ґрунтоводоохоронного екологічно безпечного сільськогосподарського виробництва, орієнтованого на створення ґрунтоводоохоронної організації агроландшафту; як фундаменту формування систем землеробства незалежно від категорій землекористування і форм господарювання; розглядаються теоретичні і прикладні засади ґрунтоводоохоронної і екологічної оптимізації агроландшафтів за їх ерозійно- гідрологічними показниками. Наведена оцінка кризового стану земельних ресурсів і чинників, які порушують стійкість агроекосистеми.

Викладені методолгія та алгоритм розроблення оптимального співвідношення компонентів функціональних моделей ґрунтоводоохоронних агроландшафтів, методика кількісного оцінювання гідрологічних параметрів ґрунтоводоохоронного агроландшафту (АЛ) з адаптацією протиерозійного облаштування на водозборі.

Вперше досліджена роль гідрологічних параметрів ґрунту і факторів природного та антропогенного середовища (щільність будови ґрунту, опади, коефіцієнт захисної дії лісосмуг, агрофон) у функціонуванні агроландшафту. Розраховано емпіричні моделі коефіцієнта зволоженості ґрунту в квітні; коефіцієнта дефіциту зволоження в травні-червні, липні-серпні, вересні-жовтні місяцях. На основі ескізної моделі оптимізації ґрунтоохоронного АЛ з урахуванням дефіциту вологи (від 0,7 НВ, %) виділено природно-антропогенні групи та запропоновано диференційовані заходи (моделі) волого-збереження, які відповідають конкретній екологічній ситуації.

Досліджено ерозійно-гідрологічний процес втрат ґрунту від злив за методом їх моделювання. Виявлені провідні фактори втрат ґрунту , балковий водозбір диференційовано за ерозійно-гідрологічними фактоами та втратами стоку та змиву.

Посібник розраховано на фахівців землевпоряджувальних організацій, агрономічної служби агроформувань, фермерів, студентів і викладачів аграрних вузів і коледжів.