С. А. Балюк

Ґрунтово-агрохімічні дослідження як імператив для розвитку аграрного виробництва та розбудови України

Рік видання: 

У збірнику представлено тези учасників Міжнародної науково-практичної конференції молодих учених «Ґрунтово-агрохімічні дослідження як імператив для розвитку аграрного виробництва та розбудови України», яка відбулася 24 травня 2023 року у Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» в онлайн форматі. Проведений захід був спрямований на обмін науковими поглядами, ідеями, результатами досліджень та їх апробації. Розглянуто внесок молодих учених і фахівців у вирішення актуальних питань ґрунтово-агрохімічних досліджень, виявлення деградаційних процесів у ґрунтах внаслідок впливу бойових дій; наведено сучасні агрохімічні заходи з управління живленням рослин, впровадження інноваційних технологій та заходів для розвитку аграрного сектору; показано вирішення питань післявоєнного відновлення ґрунтового покриву та розбудови України.

Збірник призначено науковим працівникам, викладачам закладів вищої освіти аграрного профілю, аспірантам, студентам та всім зацікавленим у дослідженні ґрунтів.

Завантажити

Ціна з ПДВ: 

0.00 грн

Вплив збройної агресії та воєнних дій на сучасний стан ґрунтового покриву, оцінка шкоди та збитків, заходи з відновлення

Рік видання: 

Представлено результати пілотних теоретичних й експериментальних досліджень нинішнього стану ґрунтового покриву України, який зазнав деградації внаслідок збройної агресії російської федерації. Введено й схарактеризовано новий тип деградації ґрунтів – деградація, спричинена збройною агресією, що включає в себе механічну, фізичну, хімічну, фізико-хімічну, біологічну деградацію. Акцентовано увагу на зміні еколого-токсикологічного стану ґрунтів під впливом бойових дій, ризиках і заходах щодо відновлення. Дістали дальшого розвитку положення щодо методичних засад економічного оцінювання збитків, завданих земельному фонду та ґрунтам унаслідок збройної агресії. Окреслено основні напрями рекультивації порушених земель, відновлення ґрунтового покриву та родючості ґрунтів, а також пропозиції щодо вдосконалення законодавчого й нормативно-методичного забезпечення сталого управління ґрунтовими ресурсами в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення. Визначено перспективні напрями міжнародної співпраці та підтримки післявоєнного відновлення ґрунтового покриву України.

ISBN 978-617-8009-92-2

Ціна з ПДВ: 

66.00 грн

СУЧАСНИЙ СТАН ҐРУНТОВОГО ПОКРИВУ УКРАЇНИ В УМОВАХ ЗБРОЙНОЇ АГРЕСІЇ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ

Рік видання: 

У збірнику представлено тези учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасний стан ґрунтового покриву України в умовах збройної агресії російської федерації», яка відбулася 20 жовтня 2022 року у Національному науковому центрі «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» в онлайн форматі. Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень, розглянуто проблеми стану ґрунтового покриву у країні, який зазнав руйнації, фізичної, механічної та біологічної деградації, забруднення і засмічення внаслідок збройної агресії російської федерації; окреслено основні напрями відновлення ґрунтового покриву та родючості ґрунтів на законодавчому, нормативно-правовому, нормативно-методичному рівні та запропоновано шляхи усунення наслідків бойових дій на землях сільськогосподарського призначення; представлено підходи до визначення обсягів шкоди та збитків, заподіяних земельному фонду та ґрунтовим ресурсам України. Збірник призначено науковим працівникам, викладачам закладів вищої освіти аграрного профілю, аспірантам, студентам та всім небайдужим до стану ґрунтів.

Завантажити

Система організаційних заходів з охорони ґрунтів на схилових землях Північного Степу України на басейнових принципах

Рік видання: 

Посібник ставить за мету розробку системи організаційних заходів з охорони ґрунтів на схилових землях Північного Степу України на басейнових принципах. Складено паспорт умов природного потенціалу ґрунтів у басейні р. Айдар. Проведено геоморфологічний аналіз земель басейну, розраховано коефіцієнти безпеки рельєфу, виявлено домінівні типи ерозійно-гідрологічної мережі та їх площинні характеристики. За показниками середньо-максимальних витрат стоку дано оцінку інтенсивності ерозійно-гідрологічних ситуацій за басейновим принципом на 2-х ієрархічних рівнях – басейн-річки – система балкових водозборів, побудовано картосхеми ерозійного індексу (Еі) на різних рівнях ймовірності. Досліджено вплив співвідношення прогнозних (припустимих) та фактичних характеристик сполучень компонентів агроландшафту (рілля, схили більше 1о, поперечні лісосмуги) на фоні вмісту гумусу 3,5-5,5 % на витрати стоку. Проведено оцінювання ґрунто-водоохоронної здатності агроландшафтів території водозбору р. Айдар згідно з сучасною структурою посівних площ (2014-2018 рр). Удосконалено геоінформаційну оцінку природного потенціалу та ерозійно-гідрологічних ситуацій на прикладі басейну р. Євсуг та Ковсуг, де гідрологічні спостереження на водних об’єктах не проводяться, та апробовано територіальний аналіз за водозбірними зонами по течії річок та локальними водозбірними зонами (групами балкових водозборів). Визначено екологічну ефективність застосування схеми формування агроландшафтів на водозборах на 3-х рівнях (басейн річки - система балкових водозборів – балкові водозбори) як співвідносність розораності та ерозійного індексу, коефіцієнта екологічної небезпеки сівозмін та потенційного стоку. Розроблено комплекс протиерозійних заходів з урахуванням ерозійних індексів: екологічна організація (співвідношення компонентів агроландшафту: рілля, лісосмуги, кормові угіддя) в басейні малої річки; протиерозійні заходи в системі балкових водозборів.

Посібник рекомендовано науковцям, фахівцям землевпоряджувальних організацій та агрономічних служб агроформувань, викладачам та студентам аграрних навчальних закладів.

Ціна з ПДВ: 

158.40 грн

THE SCIENTIFIC SOIL MANAGEMENT IN UKRAINE / НАУКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ҐРУНТІВ В УКРАЇНІ

Рік видання: 

All available information on the current status of soil cover of Ukraine, its structure and fertility has been analyzed. Attention was paid to particularly valuable soils, as well as degraded and ill-productive land-sites. Investment attractivity of the soil cover has also been reviewed, while a special category of the best soil-investment-prospective conditions has been pointed out. A portfolio of proposals on ways of updating informational provisions, for efficient and eco-friendly strategies of soil-cover usage, have been substantiated.

Проаналізовано всю наявну інформацію про поточний стан ґрунтового покриву України, його структуру та родючість. Акцентовано увагу як на особливо цінних ґрунтах, так і на деградованих і малопродуктивних земельних ділянках. Також розглянуто інвестиційну привабливість ґрунтового покриву, та виділено особливу категорію найкращих, інвестиційно-перспективних ґрунтових умов. Обґрунтовано пропозиції щодо шляхів оновлення інформаційних положень стосовно ефективних та екологічно раціональних стратегій використання ґрунтового покриву.

Видання англійською мовою

Ціна з ПДВ: 

0.00 грн

Система інформаційного забезпечення ґрунтово-меліоративного обстеження та комплексного управління родючістю гідродефіцитних земель

Рік видання: 

У науковому виданні надано аналіз сучасної системи інформаційного забезпечення стану ґрунтово-меліоративного обстеження, моніторингу та комплексного управління родючістю зрошуваних, вилучених зі зрошення та солонцевих земель. Наведено наукові основи суміщення наявної інформації різних джерел щодо ґрунтово-меліоративного обстеження та моніторингу гідродефіцитних ґрунтів України та визначено можливість використання суміщеної інформації різних джерел для оцінки та прогнозу змін стану ґрунтового покриву. Обґрунтовано наукові підходи до створення нової ґрунтово-меліоративно-агрохімічної методики та наведено Методику комплексного обстеження зрошуваних, вилучених зі зрошення та солонцевих ґрунтів на єдиних методологічних і методичних засадах. Призначено для фахівців у галузях агропромислового комплексу, водного господарства, охорони довкілля, екологів.

Ціна з ПДВ: 

28.08 грн

Ґрунтові ресурси України: збалансоване використання, прогноз та управління

Рік видання: 

Збереження ґрунтових ресурсів та раціональне використання їхнього потенціалу – одна з найбільш актуальних проблем глобального масштабу, без розв’язання якої неможливий сталий розвиток у багатьох сферах людської діяльності. Монографія узагальнює і підводить підсумки проведених в період 2016-2020 рр. наукових досліджень за ПНД 1 «Ґрунтові ресурси України: збалансоване використання, прогноз та управління» Національної академії аграрних наук України, спрямованих на забезпечення інноваційних методів управління якістю ґрунтів, їхніми продуктивними, екологічними і соціальними функціями. Висвітлено методологію, концептуальні засади, стратегію і тактику переходу на збалансоване використання та системне управління ґрунтовими ресурсами, їхньою ефективною родючістю та градаційною спрямованістю ґрунтотворних процесів. Видання розраховане на широке коло фахівців, діяльність яких пов’язана із використанням та охороною ґрунтів і земель, спеціалістів та керівників аграрного бізнесу і землевпорядкування, викладачів та науковців, громадських діячів та усіх, кому не байдужа доля українських родючих земель.

Ціна з ПДВ: 

0.00 грн

Путівник польових дослідів ДП «Дослідне господарство «Граківське» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»

Рік видання: 

Надано історичну довідку про дослідну справу на території Граківського та Коротичанського дослідних полів ДП «ДГ «Граківське» ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського». Наведено схеми польових дослідів – тривалих стаціонарних, короткотривалих, розвідувальних та інших, які ведуть наукові підрозділи Інституту впродовж 2015-2019 років. Виокремлено результати ґрунтового обстеження території дослідних полів, наведено опис профілів і карти ґрунтів. Представлено перелік апробованих і впроваджених наукових розробок 2015-2019 рр. та проведених досліджень на комерційній основі. Висвітлено найвагоміші наукові праці, що містять результати досліджень, проведених на дослідних полях, і рекомендації для їх практичного втілення.

Ціна з ПДВ: 

111.00 грн

Концепція сталого управління ґрунтовими ресурсами меліорованих земель

Рік видання: 

У Концепції визначено мету, принципи та основні завдання сталого управління ґрунтовими ресурсами меліорованих земель в контексті досягнення Цілей сталого розвитку України; викладено концептуальні засади сталого управління меліорованими (зрошуваними) землями. Наведено характеристику основних властивостей системи «зрошувані ґрунти», окреслено принципи системного підходу як основи сталого управління ґрунтами меліорованих земель. Система сталого управління ґрунтовими ресурсами зрошуваних земель базується на 5 складових-блоках (інформаційний, організаційний, технологічний, блок нормативного та економічного забезпечення) і спрямована на збалансоване та контрольоване використання меліорованих земель, запобігання розвитку деградаційних процесів у ґрунті та досягнення нейтрального їх рівня, забезпечення виконання екосистемних послуг та відтворення родючості ґрунтів. Викладено організаційні питання формування державної системи сталого управління меліорованими землями на різних рівнях організації.

Розраховано на керівників і фахівців міністерств, відомств, господарств усіх форм власності та фахівців аграрної і водогосподарської галузей.

Ціна з ПДВ: 

23.04 грн

Концепція нормування меліоративних навантажень на ґрунтовий покрив зрошуваних земель

Рік видання: 

Викладено концептуальні підходи та основні положення сучасної концепції нормування меліоративних навантажень на ґрунтовий покрив зрошуваних земель. Окреслено напрями (вектори) еволюції ґрунтів на зрошуваних та вилучених зі зрошення землях, надано характеристику сучасного еколого-меліоративного стану зрошуваних земель і визначено необхідність застосування нормативів екологобезпечного землеробства на зрошуваних землях (нормативів якості ґрунтів та якості продукції сільськогосподарських культур, меліоративних, агротехнологічних, протиерозійних нормативів) для збереження родючості ґрунтів, досягнення нейтрального рівня деградації та виконання екологічних і продуктивних функцій. Концепція є платформою для реалізації нормативів екологічно безпечного зрошення, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України «Про нормативи екологічно безпечного зрошення, осушення, управління поливами та водовідведенням» (від 02.09. 2020 р. №766).

Розраховано на керівників і фахівців міністерств, відомств і господарств усіх форм господарювання, фахівців аграрної та водогосподарської галузей.

Ціна з ПДВ: 

0.00 грн

Сторінки